Fotoğraf hakkında, kendim hakkında

ankara bebek doğum aile çocuk fotoğrafçısı burçay erçetin çekim etkisi

Ben kimim?

1975 yılında Ankara’da doğdum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, özel sektörde yıllarca çalıştım. Hala Ankara’dayım, evliyim, iki dünya güzeli çocuk sahibiyim, Ekin ve Deniz. Yıllarca sevdiklerimin ve arkadaşlarımın özel günlerini çektikten sonra, 2014 yılında özel sektörden ayrılarak profesyonel olarak fotoğraf çekmeye başladım. Tecrübelerimi, güne dair tuttuğum notları, çektiğim fotoğrafları, duygularımı günlüklerimde yazıyorum, paylaşıyorum, vakit oldukça tabi.

Neden fotoğraf çekiyorum ?

Fotoğrafla kendimi ifade edebiliyorum diye bir klişe var ya hani, işte ondan. İyi yapabildiğim bu var, işte o sebeple fotoğraf, becerebilsem mutlaka resim de yapardım, kitap da yazardım, film de çekerdim.

10 yılı aşkın süredir elimde gezdiriyorum çeşit çeşit makineyi, çevremdekiler, özellikle kendi çocuklarım benden bıktı, yine de yılmadım :) İçinde, kıyısında köşesinde insan olan kareler hep en favorilerim. Anlık duyguyu yakalamayı seviyorum insanların hallerinde, transparan olmayı, doğalı farkettirmeden yakalamayı. Gerçek ve doğal olanın her zaman güzel olduğuna inananlardanım.

Çocukken ilk izlediğim sinema filminden beri, sinema yönetmeni olmaktı aslında hayalim, şu an bakıyorum tüm o izlediğim filmlerden etkilenmişim çektiğim fotoğraflarda, işte o film sahnelerine öykünen kareleri de çok seviyorum. İşte, güçte, sokakta, markette, hayatın içinde her yerde gözlerim hep o kareleri arıyor.

İnsan hayatının her anı tek ve eşsiz, bu sebeple aslında özel gün diye bir şey var mı bilmiyorum :) Biz yüklüyoruz galiba o anlamı o günlere, hatırlamak istediğimiz şeylerin adını koyuyoruz. Bir annenin bebeğini bekleyişi, bebeğin aileye katıldığı gün, hayatınızı beraber geçirmek için birine söz verdiğiniz gün, düğün günü, mezuniyet günü, doğum günleri, hepsi verdiğimiz değer kadar önemliler ve ölümsüzleştirilmeye değerler. İşte bu noktada işin içinde olmayı seviyorum, o anlara çok yakından dokunmak ve insanları hissetmek, hissettiklerimi fotoğraflara dökmek.

Çocuklar ve bebekler benim için çok özel, dünyanın bütün güzelliğini, saflığını, aydınlığını yüzlerinde, kalplerinde taşıyorlar. Ama çabuk büyüyorlar, unutuyoruz o hallerini, kendi çocuklarımda da en büyük tutkularımdan biri onların büyüme macerasına tanıklık etmek, belgelemek. Ne şanslıyım ki bu hobimle tam zamanlı uğraşabilme lüksüm var.

Merak edenler için, fotoğraflarımı Adobe Photoshop CS6 ile işliyorum, çekimlerimde Canon 5D Mark III ve Canon 5D Mark II makinem ve özellikle kullanmayı sevdiğim Canon 100mm f2.8, Canon 35mm f1.4, Canon 50mm f1.4, Tamron 24-70mm ve Canon 24mm lenslerim, yedek bataryalarım, kartlarım hep yanımda oluyor. Güvenli ellerde olursunuz yani :)

Bir de belgesel tarzda bir günlüğüm var, zamana notlar alıyorum, farklı konularda yazılar ve fotoğraflar var, bir bakın, ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

http://cekimetkisi.com/zamananotlar/

Sevgiyle,

Burçay Erçetin

Leave a reply

Your email address will not be published.